Bendrijų pirmininkams darbo krūvis nuolat didėja, bet išeitis yra
Daugelis Kauno daugiabučių yra seni ir remontuotini, o reikalavimai jų priežiūrai tik griežtėja. Dėl šios priežasties Kauno „Žalgirio“ arenoje Butų savininkų asociacija kartu su partneriais rengė seminarą „Daugiabučio namo priežiūros bei valdymo aktualijos“. Daugiabučių savininkų bendrijų atstovams buvo pristatytos naujovės, taupančios laiką ir pinigus. Dalyviai išgirdo daug vertingų patarimų, gavo asmeninių konsultacijų dėl namų priežiūros ir renovacijos.
Prižiūrėti namą – itin sudėtinga
Kauno valdžia pernai nusprendė, kad bent kartą per 5 m. Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai turi patikrinti visų daugiabučių būklę ir išsiaiškinti, ar jie tinkamai prižiūrimi. Aplaidžiai dirbantiems bendrijų vadovams taikomos baudos. Vienam pirmininkui jau pritaikyta sankcija. „Atsakomybės našta pirmininkams vis didėja, − pastebi įmonės „Santermita“ pardavimų vadovė Vaida Garmutė. – Jiems tenka atsakyti už visą sudėtingą pastato ūkį.“
Dažnai pirmininkai namui prižiūrėti ir remontuoti bando rasti patikimą santechniką, elektriką, šilumos sistemų specialistą, rūpinasi, kas likviduos netikėtą inžinerinių pastato sistemų avariją. Vienam žmogui suvaldyti visą pastato eksploatacijos procesą yra labai sudėtinga, o kvalifikuota kontrolė beveik neįmanoma, nes reikia turėti daug įvairių sričių žinių ir patirties.
Paprastesnis ir pigesnis valdymo būdas
V.Garmutė maždaug 100 susirinkusių bendrijų pirmininkų paprašė pakelti rankas, jeigu jie patenkinti atlygiu už turimus įsipareigojimus. Tokių nebuvo nė vieno. „Yra puiki galimybė sutaupyti daug laiko ir pinigų. Tereikia pastato eksploataciją perduoti į vienas patikimas rankas, kurios perims visą sudėtingų darbų naštą, − teigė V.Garmutė. – „Santermita“ turi 13 metų patirtį pastatų priežiūros, remonto ir administravimo srityse.“
Iškalbingiausi argumentai yra skaičiai. Pavyzdžiui, 2 tūkst. kv. m namą valdanti bendrija kas mėnesį moka 190 eurų už santechniko ir elektriko paslaugas, šilumos ūkio priežiūrą, avarinės tarnybos darbą. Tokio paties tipo pastate dirbantis bendrijos pirmininkas, pasirašęs sutartį su „Santermita“, per mėnesį moka daug mažiau (120 eurų) ir gauna kur kas daugiau kvalifikuotų paslaugų: darbų vadovo, vadybininko, elektriko, šilumos ūkio priežiūros specialisto, santechniko, konstrukcijų techninės priežiūros specialisto, visą parą veikiančios avarinės tarnybos ir kt. Pirmininkui ir bendrijai nereikia sukti galvos dėl techninių namo defektų analizės, jiems pateikiami pasiūlymai, kur ir ką reikėtų remontuoti.
Išmaniosios naujovės
Bendrijų pirmininkai netrukus galės naudotis ir „Santermitos“ sukurta išmaniąja administravimo programėle. Ji parodo, kokia yra pastato būklė, galima matyti darbų planus. Iš bet kurios vietos internetu įmanoma stebėti, kaip „Santermita“ organizuoja namo priežiūros ar remonto darbus, kokie etapai įgyvendinami ar planuojami. „Galima ramiai vykti atostogauti ir ilsintis prie jūros domėtis namo reikalais“, − pasakojo V.Garmutė.
„Santermita“ turi ilgametę pastatų administravimo patirtį. Įmonė yra atsakinga už 700 daugiabučių ir 180 administracinės paskirties pastatų. Čia dirba visi pastatų priežiūros ir eksploatacijos specialistai. Tai leidžia įmonei sutaupyti ne tik savo, bet ir gyventojų pinigų, operatyviai atlikti reikiamus darbus.
Namus būtina renovuoti
Seminare dalyvavęs Kauno savivaldybės Būsto valdymo skyriaus Administravimo ir renovacijos poskyrio vedėjas Kęstutis Miškinis sakė, kad daugelis miesto daugiabučių yra labai prastos būklės. Iš viso Kaune yra 4 tūkst. 986 daugiabučiai. 2 tūkst. 125 valdo būsto administratoriai, 1 tūkst. 760 – bendrijos. Vidutinis daugiabučių amžius – daugiau nei 40 m., todėl nenuostabu, kad net 80 proc. jų reikia renovuoti. „Daug namų yra labai apleisti, seniai nemontuoti, − teigė K.Miškinis. – Juos statant nebuvo rūpinamasi, kaip taupyti šilumą, todėl visus senos statybos pastatus reikia šiltinti.“
Renovacijos rūpesčiai – dar vienas galvos skausmas bendrijų pirmininkams: jiems tenka rūpintis dokumentais, rangovų darbo priežiūra ir t. t. „Santermita“ gelbsti ir šioje srityje. Įmonė rūpinasi visais renovacijos etapais, administruoja visą projektą.
„Santermitos“ partnerės viešosios įstaigos „Endive“ direktorius Gediminas Zakšauskas seminare patarė, kaip nesuklysti priimant daugiabučių modernizavimo sprendimus ir teisingai parengti projektą.
Renovaciją vykdyti verta pasitelkus statinio informacinio modeliavimo sistemą BIM. Per šią sistemą efektyviai kontroliuojama visas statybų, renovacijos procesas, tiksliai apskaičiuojamos išlaidos. Apie tai kalbėjo UAB „InnoBIM“ vadovas Vaidotas Šarka.
UAB „Wilo Lietuva“ pastatų inžinerinių sistemų inžinierius Audrius Merkys pasakojo apie cirkuliacinio siurblio poveikį sistemos triukšmingumui ir šilumos suvartojimui. UAB „Danfoss“ šildymo sistemų pardavimų vadovas Andrius Timofejevas pristatė „Danfoss“ sprendimus šildymo sistemas, skirtas renovacijai.
Kiekviena situacija individuali, todėl pirmasis pokalbis padės suprasti, kaip galime Jums padėti labiausiai.
Jūsų pateikti kontaktai leis Santermita klientų vadybininkui su Jumis susisiekti artimiausiu metu ir aptarti visus rūpimus klausimus apie pastato priežiūrą ir jo administravimą.
Vaida Garmutė
Pardavimų vadovė